Twórca Taekwon-do

Twórca Taekwon-do
Taekwon-do ITF – życiorys twórcy GEN. CHOI HONG HI – IX DAN

Choi Hong Hi urodził się 9 listopada 1918 roku w Ha Dae w Korei. Będąc wątły i chorowity otoczony był szczególną troską przez najbliższych. W 1930r. za udział w wystąpieniach anty japońskich dwunastoletni Choi zostaje wyrzucony ze szkoły ( od 17.09.1905r. Korea znajdowała się pod okupacją Japonii). Od tego też roku Choi kontynuuje dalszą edukację u prywatnego nauczyciela kaligrafii Han Li Dong, będącego także ekspertem Taek Kyon, koreańskiej sztuki walki, której uprawianie w jakiejkolwiek formie było zakazane przez okupantów.


W 1937r. Choi wyjeżdża na studia do Japonii. Zgłębia tam tajniki Karate pod okiem mistrza G. Funakoshi. 7 grudnia 1941r. Japonia rozpoczyna swój udział w II Wojnie Światowej, co wiąże się z powszechną mobilizacją do wojska młodych ludzi – także studenta Choi. Po przeszkoleniu, już jako porucznik zostaje wysłany na placówkę Pyongyang w Korei. Za organizację koreańskiego ruchu niepodległościowego zostaje skazany na siedem lat więzienia. W więzieniu dla utrzymania sprawności fizycznej ćwiczy samotnie w celi. Po pewnym czasie wspólnie ćwiczą więźniowie i strażnicy, zamieniając dziedziniec więzienia w “salę treningową”. W tym okresie rodzą się podwaliny nowej sztuki, której w przyszłości nadana zostanie nazwa Taekwon-do.


Zwolniony z więzienia Choi w 1945r. zostaje oficerem formującej się koreańskiej armii, w której robi błyskawiczną karierę. W 1948r. Choi w stopniu pułkownika zostaje głównym instruktorem samoobrony w elitarnej Amerykańskiej Szkole Żandarmerii, a następnie przyjeżdża do USA na studia wojskowe w West Point.

W 1954r. Choi wspólnie ze swoimi współpracownikami systematyzuje techniki, metody nauczania i założenia moralno-filozoficzne swojej sztuki, w szkole walki Oh Do Kwan. Rok później po raz pierwszy oficjalnie zostaje użyta nazwa Taekwon-do i rozpoczyna się promocja tej sztuki walki w Korei i na świecie.


W 1959r. Choi Hong Hi zostaje prezesem Koreańskiego Związku Taekwon-do i zastępcą dowódcy II Armii Tae Gu. Wraz z najlepszymi uczniami daje szereg pokazów w krajach Azji zadziwiając wszystkich wszechstronnością i skutecznością techniki Taekwon-do ITF. W 1963r. Taekwon-do zostaje zaprezentowane na pokazie w siedzibie ONZ zdobywając powszechny aplauz i uznanie. Już 22 marca 1955 roku powstaje Międzynarodowa Federacja Taekwon-do (ITF) z siedziba w Seulu.
1967-72 to okres nieustannych podróży Choia i drużyny pokazowej propagującej Taekwon-do na całym świecie. Zostają opracowane szczegółowe regulaminy rywalizacji sportowej i rozgrywane pierwsze zawody. ITF zrzesza 115 państw i miliony ćwiczących.


Generał Choi Hong Hi zmarł 15 czerwca 2002 roku.

Napisz do nas przez MESSANGERA