Suplementacja w treningu Taekwon-do

Suplementacja w treningu Taekwon-do

U wszystkich zawodników sztuk walki o charakterze  wytrzymałościowo-szybkościowym, do których zaliczamy m.in. taekwon-do suplementacja wygląda podobnie.Najważniejszym suplementem i składnikiem pokarmowym są węglowodany. Są one głównym, tanim i najłatwiej dostępnym źródłem energii (energia ta wykorzystywana jest przez organizm do utrzymywania stałej ciepłoty ciała, pracy narządów wewnętrznych oraz do wysiłku fizycznego).

Ponadto węglowodany pozwalają na oszczędną gospodarkę białkami i tłuszczami (najpierw wykorzystywana jest energia z węglowodanów, jeśli ona się skończy to organizm wykorzystuje zmagazynowaną energię w tkance tłuszczowej, a jeśli i ta ulegnie wyczerpaniu, to organizm spala białka).

Zawodnik powinien przyjmować je przed i po treningu. W porze przed treningowej najlepiej spożyć węglowodany w większości złożone, które znajdują się np. w kaszy, ziemniakach, makaronach czy pieczywie pełnoziarnistym. Węglowodany złożone trawią się powoli, a tym samym zapewniają w miarę stały poziom cukru we krwi podczas treningu.Spożyć je należy znacznie wcześniej aniżeli przed samym treningiem. Po zakończonym treningu w celu uzupełnienia niedoborów energetycznych należy przyjąć węglowodany z przewagą ich prostszej odmiany. Węglowodany proste trawią się szybko, przez co zapobiegają katabolizmowi powysiłkowemu (jeśli zjemy je ok 20-60 minut po treningu). Typowe węglowodany proste to owoce, miód, pieczywo białe czy biały ryż.

Ponadto należy spożywać produkty zawierające błonnik. Błonnik poprawia przyswajanie węglowodanów przez organizm. Dobrym jego źródłem są płatki owsiane, warzywa strączkowe i otręby.

Kolejnym ważnym suplementem jest BCAA – aminokwasy rozgałęzione oraz GLUTAMINA. Suplementy te odgrywają ogromnie ważną rolę w regeneracji organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie BCAA przed treningiem ( ok. 30 minut przed) a GLUTAMINE rozmieszać z węglowodanami i spożyć bezpośrednio po zakończonym treningu.

Innym produktem który będzie pomocny przede wszystkim w okresie pracy nad siłą taekwondoki będzie kreatyna. Wiadomo że, dawkowanie w przypadku zawodników taekwondo będzie mniejsze aniżeli np. u kulturystów czy trójboistów. Tutaj kreatyna ma zwiększać nasz poziom energii, siły a nie powodować duży skok masy ciała i zatrzymywać wodę w organizmie (puchnięcia wodą). W przypadku stosowania kreatyny dawki musimy dostosować do siebie i obserwować aby nie dochodziło do retencji wody (blokowania). Można też wykorzystać jabłczan kreatyny lub najczystszą postać KREALKALYN również pamiętając o dawkowaniu w ilości zmniejszonej.

Należy poruszyć jeszcze jedną kwestię o której większość fachowców wspomniała by na samym początku. Witaminy!!! Taekwondo należy do dyscyplin, w których tracimy dużą ilość minerałów i witamin podczas treningu. Każdy z taekwondoków powinien zaopatrzyć się w dobry kompleks witaminowy.

Na podstawie artykułów ze stron: http://www.bodystrong.pl/http://kulturystyka.bajo.pl

Napisz do nas przez MESSANGERA