Jak prawidłowo nawodnić się po treningu?

Jak prawidłowo nawodnić się po treningu?

Każdy kto uprawia jakikolwiek sport powinien zdawać sobie sprawę jak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu. Podczas wysiłku tracimy wraz z potem ogromne ilości wody i jeśli te straty nie zostaną uzupełnione może to doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Odwodniony organizm staje się słaby, niechętny do podejmowania kolejnych wyzwań. Aby temu zapobiegać należy bezpośrednio po wysiłku wypić odpowiednią ilość płynów. Zwykła woda może nie wystarczyć, gdyż często nie jest w całości wchłaniana przez nasz organizm. Z pomocą przychodzą tu napoje izotoniczne, od których w dzisiejszych czasach „pękają” półki sklepowe. Zamiast kupować napój w sklepie możemy go szybko i łatwo przygotować w domu.

Do zwykłej niegazowanej wody mineralnej dodajemy szczyptę soli. Sól ma tą właściwość, że zatrzymuje wodę w organizmie – co oczywiście jest naszym celem. Aby zabić słony smak, do wody dolewamy odrobinę naszego ulubionego soku. Dla wzmocnienia wartości odżywczej napoju możemy w nim rozpuścić tabletkę witamin. I gotowe.

Poniżej podajemy przepisy na przygotowanie bardziej profesjonalnego napoju izotonicznego:

Przepis 1
4 łyżki stołowe cukru
1/4 łyżki soli
1/4 szklanki gorącej wody
1/4 soku z pomarańczy (prawdziwego 100% lub 2 Łyżki stołowe soku z cytryny.
3 1/2 szklanki zimnej wody

Przepis 2
Napój izotoniczny jabłkowo- miętowy:
0.45 l soku jabłkowego
1-2 łyżki soku z cytryny
1,5 łyżki miodu
0,5 l naparu z mięty
1/2 łyżeczki soli

Napisz do nas przez MESSANGERA