Egzamin na 10kup (biały pas) dla początkujących

W czwartek 7 listopada, o godzinie 18.00, odbędzie się w Dęblinie (ul. Tysiąclecia 25) egzamin na 10 kup (biały pas) dla wszystkich początkujących z Dęblina oraz ze Stężycy i Kłoczewa, zaś 6 listopada (środa) w Puławach (Piłsudskiego 56) o 16.00 dla początkujących z Puław oraz Końskowoli.

W tym dniu początkujący nie mają tradycyjnego treningu, a jedynie egzamin, który potrwa około 1 godziny.

Co trzeba wiedzieć o egzaminie?

  • Egzamin na biały pas jest prostym egzaminem „rejestracyjnym”.
  • Będzie składał się on z dwóch części: praktycznej i teoretycznej. W części praktycznej będzie sprawdzana przede wszystkim  umiejętność reagowania na podstawowe komendy treningowe (nic ponad to co na co dzień robimy na treningach), zaś na części teoretycznej – podstawowa wiedza o taekwon-do  (4 stronicowa broszura na biały pas, którą ćwiczący otrzymali na zajęciach – można ją pobrać również TU w wersji rozszerzonej pdf – interesują na 4 pierwsze strony ).

Całość egzaminu będzie przeprowadzona na zasadzie krótkiego treningu. PROSZĘ SIĘ NIE BAĆ! – to naprawdę prosty egzamin. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać (poza teorią), należy go potraktować jak zwykły trening.

Opłata wpisowa

W związku z egzaminem proszę o uiszczenie w gotówce opłaty wpisowej (która jest przeznaczona na poczet w/w egzaminu) w wysokości 50zł bezpośrednio do swojego instruktora do końca października (o opłacie wpisowej była mowa na karcie INFORMACJE O PŁATNOŚCIACH otrzymanej przy rozpoczynaniu treningów).

Czy po egzaminie można nosić dobok (strój treningowy)?

Każdy posiadacz pierwszego stopnia w taekwon-do czyli 10 kup, uprawniony jest do noszenia doboku (stroju treningowego taekwon-do). Podczas egzaminu ćwiczący otrzyma certyfikat potwierdzający nadany stopień 10 kup (biały pas) oraz biały pas.

Otrzymany białe pas należy w domu dopasować do wzrostu trenującego i skrócić go tak, aby po jednokrotnym obwiązaniu wokół pasa i zawiązaniu supła, końcówki pasa zwisały równomiernie z 2 stron do połowy uda.

Doboki należy zakupić oddzielnie, we własnym zakresie (o czym poniżej).

Proszę pamiętać, że w grupie początkującej dobok nie jest obowiązkowy, choć zalecany.

Skąd wziąć dobok?

Dobre jakościowo i szyte wg oryginalnego wzoru doboki do Taekwon-do ITF sprowadzamy dla swoich podopiecznych aż z Czech. Bez względu na rozmiar cena doboku wraz kosztami przesyłki z Czech wynosi 180zł.

Aby dobrać optymalny rozmiar doboku należy dokładnie zmierzyć wzrost dziecka (nie kupujemy doboku wg tego jaki rozmiar ubrań kupujemy dla dziecka).

Rozmiary doboków kształtują się następująco: 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190

I tak dobok 110 (na wzrost dziecka 105-114cm), dobok 120 (na wzrost 115-124cm), dobok 130 (na wzrost 125-134cm), dobok 140 (na wzrost 135-144) itd. Prosimy dobrać odpowiedni rozmiar, bo w związku z wysyłką z Czech wymiana na inny rozmiar nie będzie możliwa.

Jak zamówić dobok u trenera?

  • zamówienie doboku należy zgłosić do 10 października poprzez wypełnienie tego formularza https://forms.gle/SwTkF5aDhFC2xqHeA
  • równolegle do wypełnienia formularza należy przelać kwotę za dobok albo na numer telefonu trenera 663493769 lub na konto trenera 48 2910 0006 0000 0000 0328 7330 (UWAGA – inny numer niż do wpłat za treningi) w tytule wpisując – dobok + imię i nazwisko + nazwa grupy
  • doboki będą do odbioru na treningu pod koniec października tak, aby początkujący mogli je nosić zaraz po egzaminie na biały pas.

Czy to znaczy, że w Polsce nie ma dobrych doboków?

No właśnie różnie z tym bywa…

Przede wszystkim praktycznie nie ma doboków szytych wg zaleceń International Taekwon-do Federation (odpowiednie emblematy na piersi i nogawce – dokładnie jak na zdjęciu poniżej). Są natomiast doboki ITF w podobnym stylu i “na upartego” można w nich trenować, ale jakość ich wykonania i materiału często pozostawia wiele do życzenia.

Można więc jak najbardziej próbować szukać doboków w Polsce “na własną rękę”, ale musi to być koniecznie dobok ITF, a nie np. dobok do taekwondo olimpijskiego ani innej sztuki walki – karate, judo itp!

Poniżej przykłady doboków odpowiednich i nieodpowiednich:

  1. Dobok właściwy wg oryginalnego wzoru ITF, który sprowadzamy z Czech

2. Dobok dopuszczalny (nieco inne emblematy na piersi i nogawce, niż w oryginalnym doboku ITF)

3. Dobok niedopuszczalny – inna federacja Taekwon-do

4. Dobok niedopuszczalny – taekwondo olimpijskie

Napisz do nas przez MESSANGERA